Hokejs

Hokejs ir viens no populārākajiem komandu sporta veidiem, kas ir iecienīts tieši ziemas sezonā. Lai spēlētu hokeju, nav vecuma ierobežojums, tomēr pats galvenais noteikums ir prast labi slidot. Slidošana ir hokeja spēles pamatā.

Noteikumi un ekipējums
Hokejs tiek spēlēts uz taisnstūra formas laukuma ar izliektām malām, kuru garums var mainīties no 56 līdz 61 metram. Platums arī var būt no 26 līdz 30 metriem.

Uz laukuma spēlē divas komandas, katrā par sešiem spēlētājiem:
1 vārtu sargus
1 centra spēlētājs
2 aizsargi
2 uzbrucēji.

Slidotavai nepieciešamas apmales, lai ripa netiktu visu laiku izmesta ārpus laukuma. Vēlams šīm apmalēm būt vismaz 1,22 metrus augstām. Vārtu sargs stāv un sargā vārtus no uzbrucēja ripas. Vārtu platums ir 1,83 metri un augstums 1,22 metri.

Hokeja ripa tiek izgatavota no īpaša kompozītmateriāla, bet agrāk tika izmantota vienkārši gumija. Ripas diametrs ir 7,62 centimetri. Ripu drīkst aizskart tikai ar nūju, kas var būt pielāgota katram spēlētājam garuma un smaguma ziņā. Ar roku ripu nedrīkst aizskart, izņemot vārtu sargs – uzņemot uzbrukumu.

Pati spēle tiek sadalīta trīs periodos, un katrs ir 20 minūšu garš. Atsevišķos gadījumos tiek spēlēts papildus laiks, līdz pirmajam vātu guvumam. Bet, ja netiek gūti vārti, tiek izspēlēti tā saucamie “bullīši”.

Hokejs ir ļoti strauja spēle, tāpēc ātri vien varētu dabūt ievainojumus. Šī iemesla dēļ visiem spēlētājiem ir jāvelk spēles laikā aizsargi, kas pasargā ķermeni. Ķiveres ir obligātas, jo ievainojumus var gūt gan no ripas, gan arī ledus.

Spēle var būt arī rupja un spēlētāji var izdarīt pārkāpumus, par ko, protams, ir atbilstošs sods. Par vidējiem pārkāpumiem spēlētājam tiek liegts spēlēt 2 minūte, kuras pārējai komandai jāpavada skaitliskā mazākumā. Par lielākiem pārtraukumiem spēlētājam var aizliegt vairs spēlēt mačā, kā arī piedalīties nākošā spēlē.

Nacionālā Hokeja Līga (NHL)
Mūsdienu hokeja spēle, kādu spēlējam šobrīd, ir cēlusies Kanādā, 1800. gadā, kā arī pirmā modernā iekštelpu hokeja spēle ir notikusi 1875. gadā Monreālā. Ļoti strauji popularitāte izplatījās ne tikai Kanādā, bet arī kaimiņu lielvalstī Amerikā. 1917. gadā NHL spēlēja šīs divas lielās valstu komandas, kuras arī izveidoja šo profesionālo asociāciju. Šobrīd NHL piedalās 30 komandas, kuras cīnās par galveno baltu – Stenlija kausa iegūšanu. Tā ir īpaša trofeja, kas sezonas beigās nāk pie uzvarētāju komandas.

Starptautiskais hokejs
Starptautiskā hokeja federācija (IIHF) tika izveidota Eiropā, 1908. gadā. Sākotnēji šajā federācijā bija piecas dalībvalstis: Lielbritānija, Čehija, Šveice, Francija un Beļģija. Pirmais Eiropas čempionāts notika 1910. gadā Šveicē, un kā uzvarētāja no šīm sacensībām izrādījās Lielbritānijas valstvienība. No tā laika, federācija ir paplašinājusi savu dalībvalstu skaitu, pieņemot sacensībās komandas no visas pasaules. Tādējādi par uzvarētāju pirmajās Olimpiskajās spēlēs un vienlaikus arī pirmajā IIHF pasaules čempionātā jau 1920. gadā kļuva Kanāda. Šobrīd arī Kanāda ir viena no spēcīgākajām hokeja komandām visā pasaulē.

© 2021   www.sniegaklubs.lv