Interesanti fakti par slēpošanu

Šveices Alpu nogāzes ir viens no visvairāk ejošajiem slēpotāju galamērķiem visā pasaulē šodien, bet tu būsi pārsteigts uzzināt, ka tā tas nav bijis vienmēr. Lai gan dažnedažādi slēpošanas dokumentācijas fragmenti ir apskatāmi jau pirms 8 tūkstošiem gadu, kas norāda, ka slēpošana jau ir pastāvējusi kopš aizvēsturiskiem laikiem, šī aktivitāte kā sporta veids ir ieviesta pavisam nesen. Sākotnēji slēpošana tika uzskatīta kā transporta veids, kā ātrāk un ērtāk pārvietotos pa sniegu. Kādi vēl interesanti fakti ir atklāti un notiek šobrīd?

 • Vārds “slēpes” ir cēlies no Norvēģu vārda “skíð”, kas tulkojumā nozīmē koka gabals.
 • 19. gadsimtā slēpošana vairāk tika uzskatīta par vīriešu sporta veidu. Sievietes tika mudinātas vairāk nodarboties ar slidošanu.
 • Slēpošana kā sporta veids parasti tiek klasificēta trīs veidos: Alpu, Ziemeļu un Brīvā stila slēpošanu. Vispārīgās atšķirības šiem sporta veidiem ir papēžu stiprinājumi. Ziemeļu slēpošanai nav fiksēts papēdis, Alpu slēpošanai ir fiksēts papēdis, bet brīvā stila slēpošanai ir jāveic lekšanas un balsta darbības ar slēpēm, kuram nav fiksēts papēdis.
 • Pirmās reģistrētās kalnu slēpošanas sacensības notika Zviedrijā 1879. gadā. Alpu slēpošana kā sporta veids pirmo reizi pieteica savu debiju Ziemas olimpiskajās spēlēs tikai 1936. gadā.
 • Kosmosa kuģa Apollo 17 apkalpes loceklis Harrisons Šmits uzskatīja, ka visiem astronautiem, kuri dodas uz Mēnesi, vajadzētu iemācīties slēpošanas taktiku. Jo izpildot slēpošana soļus būtu vieglāk pārvietoties pa Mēness virsmu. Viņš par paredzēja, ka uz Mēness varētu izveidot “Mēness slēpošanas brīvdienas” ikvienam cilvēkam, kuri vēlētos turp doties.
 • Slēpošana ir ļoti populārs sporta veids, par to liecina fakts, ka aptuveni 80 pasaules valstīs tiek piedāvātas slēpošanas zonas, uz kurām ik gadu no visas pasaules sabrauc 350 miljoni iedzīvotāju.
 • Slēpošana ir viens no ātrākajiem nemotorizētajiem sporta veidiem uz zemes. Itālijas slēpotājs Saimons Origons uzstādījis Pasaules Ginesa rekordu kā ātrākais slēpotājs, uzrādot 245,6 kilometru stundā lielu ātrumu.
 • Ja jūs domājat, ka kalna slēpošana ietver tikai balansēšanu uz slēpēm, atstājot visu pārējo darbu gravitācijas likumā, tad jūs varētu būt ļoti tālu no patiesības. Kamēr cilvēks nodarbojas ar kalnu slēpošanu, pat mērenas piepūles laikā var sadedzināt aptuveni 350 līdz 400 kalorijas stundā.
 • Slēpošana ir ļoti populārs sporta veids Amerikas Savienotajās Valstīs. Aptuveni 40 štati piedāvā savā teritorijā dažādus slēpošanas kūrortus. Viens no lielākajiem kūrortiem ir Kolorado štatā, kuru ik gadu apmeklē aptuveni 1,5 miljoni aktīvā sporta cienītāji.
 • Slēpošanas dzimtene faktiski tiek uzskatīta Norvēģija, Morgedal ciems. Šajā ciemā slēpošana pirmo reizi tika izsludināta kā sporta veids.
 • Saskaņā ar starptautisko slēpošanas federāciju (FIS), viens no galvenajiem drošības noteikumiem ir paskatīties lejup pa nogāzi, pirms uzsāk braucienu, lai nenotiek sadursme ar kādu citu sportistu.
© 2021   www.sniegaklubs.lv